(безкръвна операция за отстраняване на жлъчния мехур)

Лапароскопска холецистектомия

Лапароскопската холецистектомия е „Златния стандарт“ в хирургичното лечение на заболяванията на жлъчния мехур

Показания за отстраняване на жлъчния мехур

Показанията за отстраняването на жлъчния мехур (холецистектомия) могат условно да се разделят на три групи –  симптоматична холецистолитиаза (жлъчно-каменна болест), усложнения на холецистолитиазата и новообразувания на жлъчния мехур.

Симптоматична холецистолитиаза

Около една пета от възрастното население в индустриализираните страни образува камъни в жлъчния мехур. От 13 до 22% от тях развиват симптоми в хода на живота си.

Жлъчните камъни се появяват при жени в детеродна възраст от 3 до 4 пъти по-често.

Типични симптоми са повтаряща се болка в дясното подребрие, излъчваща се към гърба или дясната лопатка с продължителност от 15 минути до 3 часа. Жлъчните колики се появяват предимно след хранене. Симптомите са запомнящи се и често са в комбинация с гадене и повръщане. Понякога болката също се излъчва в дясната долна част на корема. 

Терапевтичните цели на холецистектомията са:

  •  – Предотвратяване на повторната поява на жлъчни колики
  •  – Предотвратяване на усложнения (остър холецистит, билиарен панкреатит и др.)
  •  – Профилактика на карцином на жлъчния мехур при пациенти с висок риск

Изключения при асимптоматична холецистолитиаза

Асимптоматичната холецистолитиаза (случайно открит камък в жлъчния мехур, който не е причинявал оплаквания) обикновено не е показание за холецистектомия. 

Съществуват и изключения от това правило: 

  •  – камък с размери > 3 см в диаметър
  •   порцеланов жлъчен мехур
  •  – холецистолитиаза и полип на жлъчния мехур с размер ≥ 1 см в диаметър
  •  – едновременна холецистектомия при големи коремни операции, например в бариатрична хируиргия

Усложнения на холецистолитиазата

  •  – Остър холецистит (остро възпаление на жлъчния мехур)
  •  – Хроничен холецистит (хронично заболяване, причинено от механичното действие на камъка върху стена на жлъчния мехур, съчетано с нарушение на дренажа и повтаряща се инфекция)
  •  – Хидропс на жлъчния мехур (патологично уголемяване на жлъчния мехур в следствие на нарушено оттичане)
  •  – Билиарен панкреатит (възпаление на задстомашната жлеза като усложнение на жлъчно-каменната болест)

Новообразувания на жлъчния мехур

Показани за холецистектомия са: 

  •  – Симптоматични полипи
  •  – Полип > 1 см, независимо от наличието на оплаквания
  •  – Полип в съчетание с камъни на жлъчния мехур

Няколко големи проучвания са показали, че единични солидни полипи ≥ 1 cm в диаметър имат значително повишена вероятност да са с неопластичен произход (аденоми), а в до 50% от случаите са носители на карцином, така че тези пациенти трябва да бъдат предложени за холецистектомия.

При полипите < 1 cm в диаметър, рискът от карцином е значително по-нисък. При тези случаи се препоръчва ехографско проследяване: първо след 6 месеца, след това ежегодно, ако няма увеличение на размера в продължение на 5 години. 

 

Лапароскопската холецистектомия е противопоказана при съмнение за наличието на карцином на жлъчния мехур.

След лапароскопска холецистектомия:

  •  – Ако хистологичното изследване след отстраняването на жлъчния мехур по повод холецистолитиаза покаже карцином in situ (Tis) или карцином ограничен в лигавицата (T1a), холецистектомията като терапия е напълно достатъчна.
  •  – Ако след операцията хистологията покаже карцином в стадий ≥ T1b се налага онкологична реоперация –  (суб)сегментектомия – резекция на прилежащите чернодробни сегменти IVb и V, лимфаденектомия в lig. hepatoduodenale до Truncus coeliacus, ексцизия на троакарните отвърстия.

Установени рискови фактори за възникването на карцином на жлъчния мехур са:

  •  – Хроничен холецистит – основния рисков фактор за възникването на карцинома на жлъчния мехур.  До 90% от всички пациенти с карцином на жлъчния мехур към момента на поставяне на диагнозата имат камъни. Особена форма на жлъчно-каменната болест е т. нар. порцеланов жлъчен мехур, при който се наблюдава интрамурална калцификация на стената на жлъчния мехур.
  •  – Полипи на жлъчния мехур – представляват хиперплазия на лигавицата на жлъчния мехур.  Рискът от злокачествена трансформация на полипите нараства с размера и броя на полипите
  •  – Хронични салмонелни инфекции 
  •  – Дисплазии на панкреато-билиарната система
  •  – Адипозитас, диабет, медиакменти

Често задавани въпроси

Да, отстраняването на жлъчният мехур, макар и по безкръвен начин, се осъществява в болнични условия и изисква следоперативно наблюдение. 

Обикновено изписването Ви се извършва на втория ден след операцията, ако нямате оплаквания и състоянието Ви го позволява. 

Приемът се осъществява в предварително уговорения ден и час. Операцията се провежда на следващия ден. 

В деня на приема се взема кръв, прави се кожно-алергично тестуване,  ЕКГ и евентуално ехография на корем. Освен това специалист анестезиолог и кардиолог ще проведат консултантски прегледи, като при нужда може да назначат допълнителни изследвания. 

В деня на приема трябва да сте гладен и жаден, тъй като ще се проведат кръвни изследвания, след което Ви е разрешено да се храните и да пиете течности. От полунощ не е разрешен приемът на храна и течности, тъй като в деня на операцията трябва да сте гладен и жаден.

При условие, че не Ви се гади, приемът на течности може да започне 3 часа след операцията, като приемът на лека храна (бульон, редки супи, кисело мляко, кремчета, пудинг и др.) може да започне след 6-стия час.

Човек може да живее нормално и без жлъчния мехур, тъй като той е само малък резервоар за жлъчката, който обикновено вече не функционира правилно в случай на заболяване. Дори след отстраняване на жлъчния мехур, черният дроб отделя достатъчно количество жлъчка в червата по време на хранене, за да може храносмилането да се осъществи правилно.

Интензитетът на болката е различен при всеки човек. Дори няколко дни след изписването Ви може да имате оплаквания при натоварване. Това е напълно нормално в началото, поради което спокойно може да приемате изписаните Ви болкоуспокояващи.

По време на операция на жлъчния мехур раните се зашиват със саморазграждащ се конец. Следователно конците не трябва да се свалят след операцията.

Поставената в операционната превръзка се сменя на 2-рия ден след операцията, след което къпането е разрешено. Може да се използва практически всеки сапун/душ гел, като раната не трябва да се търка. Образуваните корички по раната не трябва да се отстраняват механично, те ще „паднат“ сами под течаща вода. Обикновено след това вече няма никаква нужда от превръзка. В първите три седмици след операцията не е разрешено плуването и къпането във вана.

Избягвайте излагането на силни UV-лъчи (слънчеви бани, солариум) през първите два месеца. По този начин се подобрява козметичният резултат.

След операцията препоръчвам 1 до 2 седмици физическа почивка. За да осигурите доброто заздравяване на раните, не трябва да вдигате повече от 5 килограма през първите 2 до 4 седмици.

Различните спортове поставят различни натоварвания върху коремната мускулатура съответно върху раните/белезите, така че аз давам следните насоки:

От 3-та седмица: леки спортове като туризъм, дълги разходки

От 4-та седмица: умерено трудни спортове като колоездене и джогинг

От 5-та седмица: всички игри с топка като футбол, хандбал, тенис, голф и всякакви състезателни спортове.

Първоначално трябва да избягвате консумацията на яйца, шоколади, пикантни храни, мазни храни включително пържените храни, както и храни, които причиняват образуването на газове и подуване на корема включително газирани напитки. След няколко седмици без оплаквания може стъпка по стъпка да преминете към нормален хранителен режим – от медицинска гледна точна не съществуват ограничения за храни, при условие, че понасяте добре храната. Не е нужно да спазвате каквато и да е диета.

Понякога след операцията се стига до запек през първите няколко дни. Тогава може да се даде леко слабително. Обикновено обилното пиене на течности и движение са напълно достатъчни.

Избягвайте да шофирате кола през първите дни след операцията, тъй като все още може да се появи болка в областта на операцията, напр. при рязко спиране, поради което може да има забавяне на реакцията и създаване на условия за пътно произшествие. 

В зависимост от работата Ви, няма да можете да работите още 1-2 седмици след изписването Ви.